Haberler

Tasarımdan Haberler

Bölümümüzden dönemlik haberleri görmek için “Tasarımdan Haberler” bültenimizi okuyun.

Bültenlere Gözat

Lisans

Alanında öncü ve lider kurumlardan biri olan ODTÜ Endüstriyel Tasarımı Bölümü, Türkiye’de en başarılı üniversite adayları tarafından tercih edilmektedir. Bölümümüz, eleştirel düşünmeyi vurgulayan bir eğitim yaklaşımını benimsemiştir. Çeşitli sektörlerden yerel, ulusal ve uluslararası paydaşların işbirliğiyle yürütülen eğitim projelerinin gerçekleştirildiği tasarım stüdyoları ve açık jüri değerlendirmesi, eğitim ortamımızın ana unsurlarıdır. 2002 yılından bu yana düzenlediğimiz mezuniyet projeleri sergisinde yer alan öğrenci projelerine bugüne dek çeşitli sektörlerden yüze yakın firma danışmanlık yapmıştır. Amacımız, mezunlarımızın, yerel ve küresel tasarım camiasının yaratıcı, öngörülü, sosyal ve çevresel farkındalığa sahip üyeleri olmalarıdır.

Öğrenci Projeleri

2021-22

21. Mezuniyet Projeleri

2020-21

20. Mezuniyet Projeleri

2020-21

Ortaokul Fen Bilgisi Dersleri için Deney Aletleri

2019-20

19. Mezuniyet Projeleri

2020-21

Açık Mutfak

2018-19

Açık Mutfak

Öğrenciler İçin

Araştırma

Endüstriyel Tasarımı Bölümü Yüksek Lisans Programı, disipline özgü yeni problem alanlarına ve güncel temalara ağırlık veren, endüstriyel tasarımın çok disiplinli yapısını vurgulayan, araştırma odaklı bir programdır. Hem endüstri ürünleri tasarımında eğitimci olarak çalışmayı ya da araştırma yapmayı amaçlayanlara, hem de mesleki kariyerlerini sürdürürken tasarıma ilişkin araştırma ve yönetim becerilerini geliştirmek isteyenlere yöneliktir. Program, lisansüstü öğrencilere farklı seçenekler sağlamayı hedeflemekte ve tasarımın kültürel, kullanıma dair, yönetimsel, yasal ve teknolojik yönleri üzerine seçmeli dersler sunmaktadır.

Bölüm ayrıca yüksek lisans derecesiyle başvuru yapan adaylara Endüstri Ürünleri Tasarımında Doktora (Ph.D.) programı ve lisans dereceli adaylara Endüstri Ürünleri Tasarımında Bütünleşik Doktora programı sunmaktadır.

Doktora Programı yedi seçmeli ders ve tez çalışmasını kapsamaktadır. Tez, yürütülen araştırmanın yönteminin ve bulgularının kapsamlı ve açık aktarımını içermektedir. Alanda yapılmış diğer araştırmalara eleştirel bir yaklaşım, araştırma yöntemlerinin doğru ve ilkeli uygulanmasına özen gösterilmesi beklenir. Başlıca bir konu üzerinde sistematik bir araştırma ve sonucunda bilime özgün ve özlü katkı beklenmektedir.

Konferanslar