As a part of ID480 Design Management course, Ayça Güven Koçer and Muzaffer Koçer will give a seminar titled "Mamatoyz: A Design Entrepreneurship Story". The seminar will happen at Amphitheatre at the Faculty of Architecture on 27th March 2024, Wednesday, between 13.40-14.40. We invite everyone interested to join us. For those who want to attend via online, please send a message to sumeyyes@metu.edu.tr.

1986 yılında Ankara'da doğan Ayça Güven Koçer, yaratıcı bir çocukluk geçirerek farkında olmadan hayatındaki tutkusuna daha da yaklaştı. 2004 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü kazandı. Ekip arkadaşı Muzaffer Koçer ile 2008 yılında İMMİB Tasarım Yarışmaları ile başlayan yarışma macerası ulusal ve uluslararası 38 ödül ile devam etti. Ürünleri İMOB, Zuchex, Frankfurt Ambiente ve Istanbul Design Week fuarlarında sergilendi. 2 yıl Milano'da ikamet eden Koçer, James Irvine Tasarım ofisinde tasarımcı pozisyonunda, dünyaca ünlü Muji gibi firmalarla çalışma şansı yakaladı. 2009 yılında Studio MuCA tasarım ofisi 2015 yılında Mamatoyz markasını kurdu. Şu anda Studio MuCA tasarım ofisi ile firmalara ürün tasarım danışmalığı hizmeti verip, Mamatoyz markası ile ahşap oyuncak tasarlayıp üretmeye devam etmektedir.

Mayıs 1983'te Kars'ta doğdu. Çocukluğunu çoğunlukla babasının ahşap atölyesinde geçirdi ve bu süreç ona hayatı boyunca kullanacağı deneyimler kazandırdı. Bursa Uludağ Üniversitesi'nde Bilgisayar Destekli Tasarım okudu ve 2003'te mezun oldu. 2004'te ODTÜ Endüstriyel Tasarım bölümünü kazandı. Projeleri IMOB, Zuchex,Messe Frankfurt Ambiente ve Istanbul Design Week'te sergilendi. 2009'da mezun oldu ve Ayça GÜVEN KOÇER ile birlikte IMMIB Tasarım Yarışmalarında kazandıkları ödül ile Scuola Politecnica Di Design, Milano'da yüksek lisans yaptı. Daha sonra Milano'da çalışma fırsatı buldu ve Gardena, Bosch, BFT gibi firmalara ürünler tasarladı. JCI tarafından 2014 yılında "Türkiye'nin En Başarılı On Genci" Yarışmasında, "Kişisel Başarı" kategorisinde 1.lik ödülünü alarak, Türkiye'yi bu kategoride yurt dışında temsil etti. 2015 yılında İMMİB Tasarım yarışmasında ödül kazana projeleri OLED ve OMIX, İtalya'nın Milano kentinde düzenlenen A DESIGN AWARD tasarım yarışmasında ödüle layık görüldü. 2016'da ortakları ile birlikte kurdukları MamaToyz markası ile Design TURKEY 2016 tasarı yarışmasında "Yarışçı" isimli ürünü İyi Tasarım Ödülünü kazandı. Toplamda 38 ödül kazanan Muzaffer KOÇER, bir yandan Studio MuCA ile ürün geliştirmeye ve tasarım danışmanlığı vermeye devam edip, diğer yandan da MamaToyz markası ile ahşap oyuncak tasarlayıp üretmektedir.

Mamatoyz, 2008 yılından itibaren farklı birçok alanda projeleri ödüle layık görülmüş 2 endüstriyel tasarımcı tarafından, bebekleri mutlu etmek için kurulmuş bir ahşap oyuncak markasıdır. 2015 'te kızlarının doğumu ile anne-baba olan Ayça Güven Koçer ve Muzaffer Koçer bu alandaki eksiği görmüş ve Mamatoyz ile sektöre giriş yapmıştır. Ekibe 2020 'de dahil olan en küçük üye olan oğulları ile yepyeni ürünler geliştirmeye devam etmektedirler.

Daha evvel oyuncak sektöründe birçok tasarımı hayata geçen MamaToyz tasarım ekibinin bu sektördeki tecrübesi, tasarım kabiliyeti ve ahşap malzeme bilgisi ile bir araya gelerek, kullanıcı odaklı, katma değeri yüksek ve özgün tasarımların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Her bir ürün, detaylı bir market araştırması yapılarak piyasadaki ürünlerin artıları ve eksileri tasarım ekibi tarafından gözlemlenerek ve uzmanlarla fikir alışverişi yapılarak bebeklerin gelişimine uygun olarak tasarlanmaktadır. Tüm ürünler, CE (EN71 1/2/3) normlarına uygun üretilmekte ve sağlığa zararlı hiçbir kimyasal madde kullanılmamaktadır ve Mavi Melek sertifikalı su bazlı ahşap boyası tercih edilmektedir. Her bir ürün, doğal ahşap malzemesi kullanılarak ve el işçiliği ile özenle üretilmektedir.

Hali hazırda Mu.ca Studio tasarım ofisleri ile firmalara tasarım hizmeti verirken bir yandan Mamatoyz'u ve çocuklarını büyütmekteler.


Last Updated:
27/03/2024 - 11:09