2020

ODTÜ, 2020 yılı Red Dot Tasarım Sıralamasında (Red Dot Design Ranking 2017) kavramsal tasarım kategorisinde Amerika ve Avrupa bölgesinde ilk 15′e giren eğitim kurumları arasında yer aldı. Sıralamada Kanada’dan bir, Danimarka’dan bir, Fransa′dan bir, İsrail’den bir, İsveç′ten iki, ABD′den dört, İngiltere′den üç, Norveç′ten bir ve Türkiye′den bir eğitim kurumu yer alıyor. Başlangıcı 1955 yılına giden Red Dot Tasarım Ödülleri, merkezi Almanya Essen′de bulunan Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından düzenleniyor. Red Dot, uluslararası ortamda en tanınmış, saygın tasarım ödül sistemlerinden biridir.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.

2019

ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, Red Dot Tasarım 2019 Sıralamasında (Red Dot Design Ranking 2016) üniversitelerin yarıştığı Amerika ve Avrupa bölgeleri için ilan edilen “En Başarılı Tasarım Okulları” arasında 7. sırada yer aldı. Bölümümüz bu yılki sıralamada elde ettiği dereceyle listede dünyanın en ünlü üniversitelerden olan Central Saint Martins College of Art & Design (İngiltere) ve Massachusetts Institute of Technology (USA)`nin üzerinde yer aldı.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.

2018

Merkezi Almanya`da bulunan Red Dot Institute`un yaptığı sıralamada ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, bu yıl yine listeye girdi. “Red Dot Design Ranking 2018: Universities – Americas & Europe” sıralamasında bölümümüz dünyanın ilk 15 okulu arasında 5. sırayı almıştır.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.

2017

ODTÜ, 2017 yılı Red Dot Tasarım Sıralamasında (Red Dot Design Ranking 2017) kavramsal tasarım kategorisinde Amerika ve Avrupa bölgesinde ilk 15′e giren eğitim kurumları arasında yer aldı. Sıralamada Kanada’dan bir, Fransa′dan bir, İsrail’den bir, İsveç′ten bir, Almanya′dan bir, ABD′den beş, İngiltere′den üç, Norveç′ten bir ve Türkiye′den bir eğitim kurumu yer alıyor. Başlangıcı 1955 yılına giden Red Dot Tasarım Ödülleri, merkezi Almanya Essen′de bulunan Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından düzenleniyor. Red Dot, uluslararası ortamda en tanınmış, saygın tasarım ödül sistemlerinden biridir.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.

2016

ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, Red Dot Tasarım 2016 Sıralamasında (Red Dot Design Ranking 2016) üniversitelerin yarıştığı Amerika ve Avrupa bölgeleri için ilan edilen “En Başarılı Tasarım Okulları” arasında 5. sırada yer aldı. Bölümümüz bu yılki sıralamada elde ettiği dereceyle listede dünyanın en ünlü tasarım okullarından olan Royal College of Art (İngiltere)`ın üzerinde yer aldı.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.

2015

Merkezi Almanya`da bulunan Red Dot Institute`un yaptığı sıralamada ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, bu yıl yine listeye girdi. “Red Dot Design Ranking 2015: Universities – Americas & Europe” sıralamasında bölümümüz dünyanın ilk 15 okulu arasında 5. sırayı almıştır.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.

ODTÜ EÜTB, Domus Dergisinin “Avrupa`nın En İyi 100 Mimarlık ve Tasarım Okulu 2015” Rehberinde Yer Aldı

ODTÜ EÜTB, İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2015`te “Üniversite Özel Ödülü”nü Aldı

2014

Merkezi Almanya`da bulunan Red Dot Institute`un yaptığı sıralamada ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, bu yıl yine listeye girdi. “Red Dot Design Ranking 2014: Universities – Americas & Europe” sıralamasında bölümümüz dünyanın ilk 15 okulu arasında 7. sırayı almıştır.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.

2013

ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, Red Dot Tasarım 2013 Sıralamasında (Red Dot Design Ranking 2013) üniversitelerin yarıştığı Amerika ve Avrupa bölgeleri için ilan edilen “En Başarılı Tasarım Okulları” arasında 6. sırada yer aldı. 2011 sıralamasında 13. olan bölümümüz, bu yılki sıralamada elde ettiği dereceyle listede dünyanın en ünlü tasarım okullarından olan Pratt Institute (ABD), Royal College of Art (İngiltere) ve Rhode Island School of Design (ABD)`nin üzerinde yer aldı.

Üniversitelerin son 5 yıl içerisindeki “Kavramsal Tasarım” kategorisinde kazandıkları Red Dot ödülleri dikkate alınarak oluşturulan sıralamada, İsveç`ten bir, Fransa`dan bir, ABD`den beş, Türkiye`den bir, Almanya`dan dört, İngiltere`den iki, Brezilya`dan bir ve Polonya`dan bir eğitim kurumu yer alıyor. Red Dot Tasarım Ödülleri, 1955 yılından beri merkezi Almanya Essen`de bulunan Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından veriliyor. Red Dot Design Ranking, uluslararası ortamda bilinen en prestijli tasarım ödül sistemlerinden biridir. Red Dot Ödülleri hakkında detaylı bilgi; http://www.red-dot.sg/participate/ranking13-universities-americas-europe/

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2013 yılı mezunu Salih Berk İlhan, eğitimin 2nci yılında verilen “Endüstriyel Tasarım I” stüdyo dersinde geliştirdiği süpürge ve faraş setiyle “Red Dot Award: Design Concept Best of the Best” ödülünü kazanmıştır. Proje ile ilgili detaylı bilgi için; http://www.red-dot.sg/zh/online-exhibition/concept/?code=842&y=2013&c=8&a=2

ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü 2013 yılı mezunu Adem Önalan, mezuniyet projesi için geliştirdiği “Life Box” adlı tasarımıyla “Red Dot Award: Design Concept 2013” ödülünü kazanmıştır. Proje ile ilgili detaylı bilgi için; http://www.red-dot.sg/en/online-exhibition/concept/?code=904&y=2013&c=2&a=0

ODTÜ EÜTB, Domus Dergisinin “Avrupa`nın En İyi 100 Mimarlık ve Tasarım Okulu 2013” Rehberinde Yer Aldı

ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, Domus Dergisinin, Aralık sayısı ekinde verilen “Avrupa`nın En İyi 100 Mimarlık ve Tasarım Okulu 2013” (Europe`s Top 100 Architecture and Design Schools 2013) rehberinde yer aldı. Mimarlık, Endüstriyel Tasarım, Grafik Tasarım, Mimarlık Tarihi, Kuramı ve Eleştirisi ve Etkileşim Tasarımı alanlarından toplam 100 okulu kapsayan rehberde Türkiye`den iki okul yer aldı. Rehberde, Endüstriyel Tasarım alanında ODTÜ, Avrupa`daki en iyi 31 okul arasında yer alırken, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım alanında yer aldı. Rehberde listelenen okullar, işbirliği ağları, güçlü eğitimciler ve sıradışı öğrenci çalışmaları baz alınarak belirlendi. Yurt dışında okumak veya değişim programına katılmak isteyen öğrencilerin kendilerine en uygun programı seçmelerine yardımcı olmayı amaçlayan bu rehber, her okulun kendine özgü özelliklerini, müfredat odağı, pedagojik kimlik ve eğitim ortamı bağlamında kıyaslama olanağı veriyor. Rehbere ücretsiz olarak aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:

https://itunes.apple.com/us/app/domus/id556531557?mt=8

2011

ODTÜ, 2011 yılı Red Dot Tasarım Sıralamasında (Red Dot Design Ranking 2011) kavramsal tasarım kategorisinde Amerika ve Avrupa bölgesinde ilk 15′e giren eğitim kurumları arasında yer aldı. Sıralamada Fransa′dan bir, İsveç′ten bir, Almanya′dan beş, ABD′den dört, İngiltere′den iki, Norveç′ten bir ve Türkiye′den bir eğitim kurumu yer alıyor. Başlangıcı 1955 yılına giden Red Dot Tasarım Ödülleri, merkezi Almanya Essen′de bulunan Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından düzenleniyor. Red Dot, uluslararası ortamda en tanınmış, saygın tasarım ödül sistemlerinden biridir.

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2009 yılı mezunu Mehrafza Mirzazad Barijough “kopan uzuvlar için acil taşıma ünitesi” konulu mezuniyet projesi ile 2010 yılında “Red Dot Award: Design Concept Best of the Best” ödülünü kazanmıştı. Kilit Taşı Tasarım′ın da danışman olarak destek verdiği bu eğitim projesi, ODTÜ′nün, 2011 yılı Red Dot tasarım sıralamasında yer almasında önemli bir rol oynadı. Mehrafza′yı bir kez daha kutlar, Kilit Taşı Tasarım′dan Kunter Şekercioğlu′na bu projeye yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederiz.

Red Dot Ödülleri hakkında: http://en.red-dot.org/
Proje hakkında ayrıntılı bilgi için: http://www.coroflot.com/mehrafza/ETU

Öğretim Elemanlarının Ödülleri

2021

German Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Sağlık, Rehabilitasyon ve Sağlık Hizmetleri, D-Cap, Altın Ödül

International Design Awards – USA

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Toplum için Tasarım / Sürdürülebilirlik için Tasarım, Grocar, Gümüş Ödül

2020

İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları

Anıl Ercan, “Spray up”, Plastikten Mamül Ürünler Profesyonel Kategorisi, Mansiyon Ödülü

Türkiye Erişilebilirlik Ödülleri

Ataman Özdemir, “Rehber-Engelsiz Erişim ve Yaşam Sistemleri”, Erişilebilir Tasarımlar ve Ürünler Kategorisi, Üçüncülük Ödülü

International Design Awards – USA

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Çocuk Ürünleri / Bebek Ürünleri ve Gears, Call Vision, Altın Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Çocuk Ürünleri / Güvenlik, Call Vision, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Eğitim / Sınıf Tasarımı, Edosis Desk & Table Set, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ev İç Mekan Ürünleri / Mutfak Gereçleri, Dove, Bronz Ödül

2019

IDSA Awards

Hale (Turancı) Selek, IDSA (Industrial Designers Society of America) Young Educator Award

Hacettepe TTM Patent Office ( Invention Awards )

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Oral Injector, Bronz Ödül

International Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Medya ve Ev Elektroniği / Robotics, Interact- Assist On-Arm, Altın Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Endüstriyel ve Yaşam Bilimleri Tasarımı / Sağlık /Bilimsel Makineler, Interact-Assist On-Arm, Bronz Ödül

2018

Design Turkey

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Eco Barrow, Kavramsal Tasarım Ödülü

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Owl Bits,  Kavramsal Tasarım Ödülü

German Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Stationery, Fume, Altın Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Aviation, Maritime and Railway, Alpina D-DSNB, Altın Ödül

European Product Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ulaşım /Alternatif Yakıtlı Araçlar, Eco Barrow, Altın Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ofis Ekipmanları / Stationery, Fume, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ofis Ekipmanları /Workspace organizers, Wraparound, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Sürdürülebilir Yaşam / Enerji Tasarrufu Ekipmanları, Heat-X, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Oyuncak Tasarımı / Ahşap Oyuncak, Zero Pixels, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ev İç Mekan Ürünleri / Mutfak Aksesuarları / Tabletop, Heat-X, Bronz Ödül

2017

Good Design Japan 2017

Ataman Özdemir, “Rehber Hareketli Merdiven ve Rampa”, Good Design Award

Design Turkey 2017

Ataman Özdemir, “Rehber Hareketli Merdiven ve Rampa”,  İyi Tasarım Ödülü

European Product Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Sürdürülebilir yaşam, Infinite Light, Altın Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Toplum İçin Tasarım, Shelter Pack, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ulaşım, Delphi, Gümüş Ödül

International Design Awards

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Sürdürülebilir yaşam, ConSoLight, Altın Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Toplum için Tasarım/Eko-Sürdürülebilir Tasarım, ConSoLight, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ulaşım/Denizcilik/Tekneler, Taxea, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Diğer Ürünler, Owl Bits, Bronz Ödül

A’ Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mobilya, Dekoratif Ürünler ve Ev Eşyaları, Comfort Zone Bench, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Havacılık ve Uçak, Alpina D-DSNB, A’ Design

2016

Design Turkey 2016

Ataman Özdemir, Engelsiz Erişim Sistemi (EES),  İyi Tasarım Ödülü

A’ Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Stationary Supplies, Fume Marker Stand, Altın Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Yacht and Marine Vessels, Delphi, Gümüş Ödülr

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Sokak Mobilyaları, Monochrome Bench, Gümüş Ödül 

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Bakeware, Tableware, Drinkware and Cookware, Heat-X, Bronz Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Tıbbi Cihaz ve Ekipmanlar, Kardinero Treadmill, Bronz Ödül

 International Design Awards

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi),Sosyal Etki İçin Tasarım, Shelter Pack, Altın Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ulaşım, Delphi, Altın Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Outdoors, Trekking and Camping, Elovan, Bronz Ödül 

German Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Workshop and Tools, Sistem, Kazanan

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Packaging, SASA Water Packaging, Özel Mansiyon

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Tıbbi Ekipmanlar, Eryigit Hospital Bed, Aday

Energy Globe Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Parabosol, Türkiye Ulusal Ödülü

2015

Design et al

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Yat ve Havacılık Ödülleri, Snow, Finalist

 A’ Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Sosyal Tasarım, Shelter Pack, Altın Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Hardware, Power and Hand Tools, Naxe, Altın Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Yacht and Marine Vessels, Taxea, Gümüş Ödül 

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ev Aletleri, Reverence, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Stationery Supplies, Office on the Go, Bronz Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Dijital ve Elektronik Cihazlar, LeapVox Videophone, Bronz Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Aydınlatma Ürünleris, Wave, A’ Design

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mobilya Aksesuarları, Zavinna, A’ Design

International Design Awards

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Sosyal Etki İçin Tasarım, Tentative, Altın Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Kırsal Sürdürülebilir Tasarım, Tentative, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Alternatif Yakıtlı Araçlar, Eco Barrow, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Medya ve Ev Elektroniği, Leapvox Videophone, Gümüş Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Eko-Sürdürülebilir Tasarım, Parabosol, Bronz Ödül

 German Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Kitchen and Household, Steam, Aday

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Lifestyle, Creative Wooden Creatures, Aday

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ev ve Dekorasyon, Loft, Aday

2014

1. Plastik & Metal Ambalaj Tasarım Yarışması

Alper Karadoğaner, Anıl Ercan, Profesyonel Kategorisi, “Turkahve”, Birincilik Ödülü

2013

International Design Excellence Awards

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Yaratıcı Ahşap Oyuncaklar, Finalist

A’ Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ev Aletleri, Platin Ödül, Steam Çay Makinesi

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Kent Mobilyaları, Gümüş Ödül, Phone Box

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Tarım ve Balıkçılık, Gümüş Ödül, Modüler El Aletleri

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ulaşım ve Araç, Gümüş Ödül, Solar Taksi

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Sürdürülebilir ve Çevreci Ürün, Gümüş Ödül, Pet-Tree

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Hediyelik Eşya, Bronz Ödül, Corneround Kitap Kenarı Koruyucu

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mobilya ve Ev Gereçleri, Bronz Ödül, Loft Masa

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), El Sanatları, Bronz Ödülü, Tumbler Lamba

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Evcil Hayvan Ürünleri, A’ Design Ödülü, Pets For Pets Mama Kabı

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Dijital ve Elektronik Ürün, A’ Design Ödülü, Leapvox

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mutfak Gereçleri, A’ Design Ödülü, Orca Ceviz Kıracağı

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mutfak Gereçleri, A’ Design Ödülü, Monster Limon Sıkacağı

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mobilya ve Ev Gereçleri, A’ Design Ödülü, Origami Sandalye

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Tıbbi Cihaz ve Ekipmanlar, Mansiyon, Oral Injector

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Aydınlatma, Mansiyon, Light Box

 International Design Awards

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ev Ürünleri – Küçük Ev Aletleri, Steam, Birincilik

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ofis Ekipmanları – Telekomünikasyon, Leapvox, Birincilik

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Sürdürülebilir Yaşam/ Çevre Koruması, Solbooth, İkincilik

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Sürdürülebilir Yaşam/ Çevre Koruması, Solarrap, İkincilik

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Kitle İletişim Araçları ve Ev Elektroniği, Leapvox, Üçüncülülk

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Diğer Ürünler Tasarımı, Solbooth, Üçüncülük

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Dış Mekan ve Egzersiz Ekipmanları, Spor/Oyuncak/Oyun, Creative Wooden Creatures, Üçüncülük

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Solarrap, Mansiyon

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Creative Wooden Creatures, Mansiyon

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Origami Chair, Mansiyon

 Green Dot Awards

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Diğer Ürünler, İnfinite Light, Birincilik

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Animal Shelter, Mansiyon

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Solarrap, Mansiyon

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Creative Wooden Creatures, Mansiyon

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Solbooth, Mansiyon

2012

Green Dot Awards

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Endüstriyel Ürünler, İkincilik Ödülü, Living Pots

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ev Ürünleri, İkincilik Ödülü, Twist

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ulaşım, İkincilik Ödülü, SurfSail42

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Konsept, Mansiyon, V-Tent

A’ Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Oyuncak, Platin Ödül, Yaratıcı Ahşap Oyuncak Seti

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Yat ve Deniz Araçları, Altın Ödül, Snow 66 metre Yelkenli

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Tarım ve Balıkçılık, Altın Ödül, Solar Rapala

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Tıbbi Cihaz ve Ekipmanlar, Altın Ödül, Ledmax Diş Dolgu Tabancası

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mobilya ve Ev Gereçleri, Altın Ödül, Rest Point Kişiye Özel Bekleme Noktası

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Kent Mobilyaları, Gümüş Ödül, Solbooth Çevreci İletişim Noktası

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Enerji Ürünleri, Gümüş Ödül, V-Tent Araç Park ve Koruma Ünitesi

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mobilya ve Ev Gereçleri, Gümüş Ödül, Manta Sandalye

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mutfak Gereçleri, Gümüş Ödül, Satellite Rende

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mutfak Gereçleri, Bronz Ödül, Flame Çevreci Çaydanlık

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ödül Tasarımı, Bronz Ödül, Trinova Ödül

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ev Aletleri, Bronz Ödül, Stream Beam Espresso Makinesi

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ev Aletleri, Mansiyon, Pac-Man

International Design Awards

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Kentsel Sürdürülebilir Tasarım, Altın Ödül, V-Tent

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mutfak Aletleri, Gümüş Ödül, Flame

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Diğer, Bronz Ödül, Çakıl

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Kırsal Sürdürülebilir Tasarım, Mansiyon, Living Pots

2011

Green Dots

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), ‘Foscat32’, Ulaşım kategorisi, İkincilik ödülü

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), ‘Foscat32’, Ulaşım kategorisi, Mansiyon

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), ‘Cans’n Caps’, Ürün kategorisi, Mansiyon

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), ‘Villa Sera’, Yapı kategorisi, Mansiyon

International Awards

Ece Yalım (ve tasarım ekibi), ´Frame´, yönetici masası

Ece Yalım (ve tasarım ekibi), ´Mag´ , bekleme ünitesi

Ece Yalım (ve tasarım ekibi), ´Join´, oturma birimi

 A’ Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve designnobis ekibi) – Foscat – Platinum Design Award (Grup Birinciliği)

Dr. Hakan Gürsu (ve designnobis ekibi) – A Vehicle and Transportation Design Award Kategorisi – FireKnight –  Silver Design Award (Grup İkinciliği ödülü)

Dr. Hakan Gürsu (ve designnobis ekibi) – A Toy and Recreation Design Award  (oyuncak ve eğitim araçları) Kategorisi –  Aquarius – Power Tower – A Design Award (Grup Birincilik ve İkincilik ödülü)

Dr. Hakan Gürsu (ve designnobis ekibi) – A Lighting Design Award (elektrik ve elektronik dalında) Kategorisi –  LSP –  A Design Award (Grup Birinciliği)

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi) – A Furniture and Homeware Design Award (mobilya) Kategorisi – Floger – A Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi) – A Furniture and Homeware Design Award (mobilya) Kategorisi – Beetling – A Design Award

FNSS Mil . Des ign 2011 Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi) – MP-ATV – İkincilik Ödülü

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi) – Hybrid A.F.V.  – Mansiyon

2010

International Design Awards (IDA) 2010

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi) – Mutfak eşyaları kategorisi – Pure – İkincilik Ödülü

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi) –  Kentsel Sürdürülebilir Tasarım Kategorisi – Pet-Tree – Üçüncülük Ödülü

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi) – Kırsal Sürdürülebilir Tasarım Kategorisi – Pet-Tree – Üçüncülük Ödülü

A’ Design Award

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ulaşım ve Araç, Platin Ödül, Foscat32.

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Ulaşım ve Araç, Gümüş Ödül, Fireknight.

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Aydınlatma, A’ Design Ödülü, LSP.

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mobilya ve Ev Gereçleri, A’ Design Ödülü, Floger.

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mobilya ve Ev Gereçleri, A’ Design Ödülü, Beetling.

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Oyuncak, A’ Design Ödülü, Powertower.

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Oyuncak, A’ Design Ödülü, Aquarius.

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mobilya ve Ev Gereçleri, Mansiyon, Vice Versa.

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mobilya ve Ev Gereçleri, Mansiyon, Duo.

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mobilya ve Ev Gereçleri, Mansiyon, Merkez Banksası içi Ofis Mobilyası Tasarımı

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Mobilya ve Ev Gereçleri, Mansiyon, Buggle.

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Dijital ve Elektronik, Mansiyon, Logicode.

SEIS Uluslarası Medikal Ürün Geliştirme Yarışması

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi), Self Smear Test Kit, İkincilik Ödülü

ODTÜ Geliştirme Vakfı Genç Araştırmacı Başarı Ödülleri 2010

Owain Francis Pedgley – Genç Araştırmacı Başarı Ödülü

2009

Green Dot Awards 2009

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi ) – Build Kategorisi – Decobrick – Birincilik Ödülü

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi ) – Build Kategorisi – Naturwall – Mansiyon

Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) – V. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması

Damla Tönük – Salon Takımı Kategorisi – Birincilik Ödülü

International Design Awards 2009

Dr. Hakan Gürsu (ve Designnobis ekibi) – Sustainable Living / Environmental Preservation – Rural Sustainable Design Kategorisinde – Fire Knight –  İkincilik Ödülü

2008

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri – İMMİB 2008 Endüstriyel Tasarım Yarışması

Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Muzaffer Koçer, Tolga Çağlar – Mermer ve Diğer Doğal Taşlardan Ev ve Mutfak Eşyaları – Profesyonel Kategori – Basın Özel Ödülü

İhracatçı Birlikleri 1. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması

Hakan Gürsu, Gülsüm Baran, Muzaffer Koçer – Ev Mobilyaları Tasarım Ödülleri – Profesyonel Kategori – Mobilya Özel Ödülü

Hakan Gürsu, Gülsüm Baran, Muzaffer Koçer – Mutfak ve Banyo Mobilyaları Tasarım Ödülleri – Profesyonel Kategori – DOMSAN Mutfak Özel Ödülü

International Design Awards 2008

Dr. Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Anıl Ercan, Alper Karadoğaner – “AquaTrap” – Sürdürülebilir Yaşam Çevresel Koruma Kırsal Sürdürülebilir Tasarım Kategorisi – 1.lik ödülü

Green Dot Awards 2008

Dr. Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Muzaffer Koçer, Alper Karadoğaner, Anıl Ercan – “Volitan”- Ulaşım – 1.lik ödülü

Dr. Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Alper Karadoğaner, Anıl Ercan – “Aqua-Trap” – 2.lik ödülü

Dr. Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Muzaffer Koçer – “FireKnight”- Kavramsal Kategorisi – Mansiyon

Design Turkey 2008

Dr. Hakan Gürsu,  Alper Karadoğaner, Muzaffer Koçer, Çağdaş Sarıkaya – TRITON – Endüstriyel Tasarım Ödülleri – Kavramsal Tasarım Kategorisi – Kavramsal Tasarım Ödülü (en yüksek)

2007

International Design Award 2007

Hakan Gürsu, Sözüm Doğan – “Volitan” Ürün Tasarımı Kategorisi, Tekne Tasarımı – 1.lik ödülü

Hakan Gürsu, Sözüm Doğan – “Volitan” Ulaşım Kategorisi – 1.lik ödülü

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri – İMMİB 2007 Endüstriyel Tasarım Yarışması

Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Mehmet Turhan – Profesyonel Elektrik-Elektronik Ev Eşyaları Kategorisi – 2.lik ödülü

Aydın Öztoprak, Özgür Ülvan – “Fierra” Pişirme Kabı – Profesyonel Metal Mutfak Eşyaları Kategorisi – Mansiyon

Aydın Öztoprak, Özgür Ülvan – “Spina” Çamaşır Kuturma Askısı – Profesyonel Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları Kategorisi – 1.lik ödülü

Senem Tural, Armağan Karahanoğlu – “Hilmi” Pencere Tutucu – Profesyonel Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları Kategorisi – Mansiyon

Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Mehmet Turhan – “Çok Amaçlı Mixer (Blender) Seti” – Profesyonel Elektrik-elektronik, Küçük Ev Eşyaları Kategorisi – 2.lik ödülü

2006

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri – İMMİB 2006 Endüstriyel Tasarım Yarışması

Hakan Gürsu (EÜTB Öğretim görevlisi Dr.), Serkan Güneş (EÜTB Araş. Gör.), Sözüm Doğan (EÜTB yüksek lisans Öğrencisi) ve Mehmet Turhan (EÜTB yüksek lisans Öğrencisi)- Metal Mutfak Eşyaları – Profesyonel 4lü Tencere Seti Kategorisi – 3.lük ödülü

Özgür Ruhi Ülvan (EÜTB 2001) and Aydın Öztoprak (EÜTB Araş. Gör.)- Elektrik Elektronik – Profesyonel Aydınlatma Kategorisi  – Mansiyon

Hakan Gürsu (EÜTB Öğretim görevlisi Dr.), Serkan Güneş (EÜTB Araş. Gör.), Sözüm Doğan (EÜTB yüksek lisans Öğrenci) and  Mehmet Turhan (EÜTB yüksek lisans Öğrenci)- Plastik – Profesyonel Mutfak Eşyaları Kategorisi – Mansiyon

Hakan Gürsu (EÜTB Öğretim görevlisi Dr.), Serkan Güneş (EÜTB Araş. Gör.) Sözüm Doğan (EÜTB yüksek lisans Öğrenci) ve Mehmet Turhan (EÜTB yüksek lisans Öğrenci)- Plastik – Profesyonel Banyo Ve Temizlik Eşyaları Kategorisi – 2.lik ödülü

Hakan Gürsu (EÜTB Öğretim görevlisi Dr.), Serkan Güneş (EÜTB Araş. Gör.), Sözüm Doğan (EÜTB yüksek lisans Öğrenci) and Mehmet Turhan (EÜTB yüksek lisans Öğrenci)-

Kozmetik & Ambalaj – Profesyonel Makyaj Malzemeleri, Parfüm Ve Deodorant Ambalajları Kategorisi – 1.lik ödülü

Duyar Vana Uluslararası Vana Tasarımı Yarışması

Hakan Gürsu, Serkan Güneş, Sözüm Doğan – Modüler Vana Sistemi – 2.lik ödülü (en yüksek)

Aydın Öztoprak,  Özgür Ülvan – “TheraValve” İç Mekan Sıcaklık Yöneticisi – 2.lik ödülü

(en yüksek)

2005 

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri – İMMİB Metal-Plastik 2005 Endüstriyel Tasarım Yarışması

Hakan Gürsu, Mehmet Turhan (EÜTB 4) ve Sözüm Doğan (EÜTB 4) – Metal çaydanlık seti-profesyonel – Mansiyon

Özgür Ruhi Ülvan (EÜTB 2001), Aydın Öztoprak* – Plastik-Kauçuk Bahçe Mobilyası ve Aksesuarları- profesyonel – 2.lik Ödülü

Şekeroğlu “İyi Fikir” Plastik Ambalaj Yarışması, 2005

Burçin Kesercioğlu (EÜTB Araştırma Görevlisi), beyaz peynir ambalajı – 1.lik Ödülü

Berke Atasaoy (EÜTB yarı zamanlı Öğr. Gör.), balık ambalajı – 2.lik Ödülü

Ali Günöven (EÜTB Öğr. Gör.) ve Ulaş Erdoğan (EÜTB Araştırma Görevlisi), boya ambalajı – Mansiyon

Burçin Kesercioğlu (EÜTB Araştırma Görevlisi) – İsmet Şekeroğlu Özel Ödülü

Türkray ODTÜ Monorail Tasarım Yarışması, 2005

Aydın Öztoprak (EÜTB Araştırma Görevlisi), Serkan Güneş (EÜTB Araştırma Görevlisi) ve Özgür Ülvan (EÜTB 2001) – 1.lik Ödülü

Aydın Öztoprak (EÜTB Araştırma Görevlisi), Serkan Güneş (EÜTB Araştırma Görevlisi) ve Özgür Ülvan (EÜTB 2001) – 3.lük Ödülü

Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) ve MSGSÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü-Ev Mobilyası İçin Yeni Tasarımlar Ulusal Endüstri Tasarımı Yarışması, 2005

Burçin Kesercioğlu (EÜTB Araştırma Görevlisi), genç odası kategorisi – Mansiyon

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD) ve IFO Fuarcılık-“Geleceğin Asansörü” Tasarım Yarışması, 2005

Aydın Öztoprak (EÜTB Araştırma Görevlisi) ve Özgür R. Ülvan (EÜTB 2001) – 3.lük Ödülü

ODTÜ (FBE- SB-EE-EME-DBE) 2005 Yılı Ders Performans Ödülü

Aydın Öztoprak*, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

Ali Emre Berkman*, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

2004

Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Tüyap-2004 Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması

Burçin Kesercioğlu*- “DK” dosya+kağıt ambalajı tasarımı-mansiyon

Roma Victor Logo Tasarımı Yarışması, 2004 (Uluslararası)

Bahar Şener (EÜTB Araştırma Görevlisi)- 1.lik ödülü Ödülü (tek ödül)

2001 

T.C. Kültür Bakanlığı, DÖSİM 2001: Kültürel Hediyelik Eşya Tasarımı Yarışması

Şebnem Timur* – Tokat Yazma Motifleri Damga Seti, Bitkisel Ürünler Grubu – 2.lik ödülü

ODTÜ Yaya ve Bisikletli Yaşam Fikir Proje Yarışması 

Serkan Güneş* – 1.lik ödülü

2000

Sydney Morning Herald and NSW Waste Boards – Sydney Yılın Genç Tasarımcısı Ödülü

Oya Demirbilek (Yrd. Doç.) – Katlanmış Tek Parça Tyvek’ten Üretilen Geri Dönüştürülebilir Lamba

1999

1999 yılı ODTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma Yayınlarını Teşvik Ödülü

Fatma Korkut, Özlem Er ve H. Alpay Er (der.).

Notlar + Kaynakça: Türkiye‘de Endüstriyel Tasarım Yazını. Ankara: Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu, 1998.

1997

Şişecam ve Mimar Sinan Üniversitesi Düzcam Desen Yarışması

Bahar Şener – Mansiyon

Oya Demirbilek* –  Birinci ve Mansiyon

1994

Ankara Büyük Şehir Belediyesi, MİYA Merkezi İş Alanı Düzenlenmesi

Hakan Gürsu  – Birincilik ve Mansiyon

Turizm Bakanlığı TUR-ART94: Turistik Hediyelik Eşya Tasarımı Yarışması

Şebnem Timur* – Handweaver: Katlanır Dokuma Tezgahı – Dösem özel ödülü

Art Center College of Design ( Europe), Product Design Scholarship Competition

Şebnem Timur* – İkincilik Ödülü

1992

Büyük Şehir Belediyesi, Modüler Büfe Sistemleri Tasarımı Yarışması     

Hakan Gürsu – (Lale ve Can Gürsu ile) – Üçüncülük Ödülü

ETMK “Designer’s Oddysey” öğrenci projeleri takdir ödülü

Hümanur Bağlı* – Takdir ödülü

1989

Japan Industrial Design Promotion Organization & Japan Industrial Design Association

Hakan Gürsu  – Pioneers of Design Prize

1987

KAM/ ODTÜ “Konut Araştırma Merkezi” KAM Sempozyumu” Kentsel Tasarım Yarışması

Hakan Gürsu –  Birincilik Ödülü

Ankara Büyük Şehir Belediyesi, Ankara Kalesi Koruma Geliştirme Proje  Yarışması

Hakan Gürsu – (Tülin Akman ve ekibi ile) – Birincilik Ödülü

1985

Türkiye Eczacılar Birliği, Modüler Eczane Sistemleri

Hakan Gürsu –  Birincilik Ödülü

* Anılan tarihte Bölümümüzde görev yapmakta olan öğretim elemanı.

Ögrenci ve Mezun Ödülleri

2021

İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları

Merve Kalan, “Aerostat“, Metalden Mamül Ürünler Kategorisi, Üçüncülük Ödülü

Fatih Kağan, “Smart Triaj“, Bütev Elektrikli Ürünler Kategorisi, Üçüncülük Ödülü

Çağlar Alkan, “Kurtarma Üçgeni“, Metalden Mamül Ürünler Kategorisi, Üçüncülük Ödülü

 Appcent Designathon

Benan Nur Emre, Gülenay Elif Atmaca, Yusuf Emre Sönmez, Yogito, İkincilik Ödülü

Cansu Doğan, Pati-Bulans, Üçüncülük Ödülü

Turkcell Hackathon

Benan Nur Emre, Gülenay Elif Atmaca, Yusuf Emre Sönmez, Turkcell Mahalli, Birincilik Ödülü

2020

İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları

Gül Onat, Dilan Sarı, “Coron-out”, Metalden Mamül Ürünler Öğrenci Kategorisi, İkincilik Ödülü 

Ataberk Güzelsoy, Kaan Uğur, “Traybox”, Plastikten Mamül Ürünler Profesyonel Kategorisi, İkincilik Ödülü

2019

FNSS MILDESIGN 2019 

Göktürk Topuz, “Tunga”, Profesyonel Kategori, Birincilik Ödülü

Göktürk Topuz, Gizem Karataş, Hakan Gürsu, “Mavs”, Profesyonel Kategori, Mansiyon ödülü

Çevreci Tasarımlar Yarışması

Deniz Yanık, Doğa Bircan, Ayşe Akay, “BLU”, Birincilik Ödülü

İstanbul TEKNOFEST 2019 Ulusal Finali

Deniz Yanik, ”Voxee”, Sağlık Kategorisi, Birincilik Ödülü

Taiwan International Student Design Competition

Sima Demir, Cloudin, Japan Institute of Design Promotion Special Award ödülü

Design Turkey 2019

Denizhan Arda, “Pill Box”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Eren Dönertaş, “Hane”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Aybüke Ülger Ercan, “Sobe”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Selen Naz Sarıtaş, “Omilu”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Dilay Buse Kökoğlu, “Morphe”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Deniz Yanık, “Voxee”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Sima Demir, “Cloudin”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Koray Canlar, “Embrace”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Doğa Bircan, “Breeze”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Onur Barış Zafer, Selen Naz Sarıtaş, Koray Canlar, Eren Dönertaş, Fidan Ezgi Arar, Gaea, Kavramsal Tasarım Ödülü

2018

Design Turkey 2018

Elif Öngül, “Nimbus”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Cemal Çağlar Bektaş, “Orbit”, Kavramsal Tasarım Ödülü

İdil Aydoğdu, “Düet”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Abdulkadir Uruç, Barış Bumin, Sayit Alişan, “Moi”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Abdulkadir Uruç, Barış Bumin, Sayit Alişan, “Defa Da”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Aslıhan Tokat, Burak Şahin, Denizhan Arda, “Poketgrill”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Denizhan Arda, “ZC 3050”, Kavramsal Tasarım Ödülü

Denizhan Arda, “MV 1010”, Kavramsal Tasarım Ödülü

2016

Design Turkey 2016

Beyza Ayhan, Elif Ilgaz Gülgeç, “Herbag ilk günkü tazeliğini koruyan paket”, Konsept Tasarim Ödülü

Birnur Şahin, “Drop”, Konsept Tasarim Ödülü

Akın Köse, “Evocore Biyopsi Cihazı”, Konsept Tasarim Ödülü

2015

TÜBİTAK Bitirme Projeleri Yarışması

Esra Uzel, İğnelı̇ Varı̇s Tedavı̇lerı̇nde Kullanılmak Üzere Gelı̇ştı̇rı̇lmı̇ş, Damar Bulunmasını Kolaylaştıran Portatı̇f Görüntüleme Cı̇hazı Endüstrı̇yel Tasarımı” Birincilik Ödülü

Akın Köse, “Tru-cut Bı̇yopsı̇ Operasyonlarını Kolaylaştıran, Tekrar Kullanılabı̇lı̇r Elektronı̇k Bı̇yopsı̇ Cı̇hazı ve Yardımcı Aksesuarları”, Üçüncülük Ödülü

Design Council Spark Ödülü

Ayça Dündar, “Pop Umrella”

iF Concept Design Award 2015

Ahsen Gülsen, “Duo”

2. Plastik & Metal Ambalaj Tasarım Yarışması

Metal Ambalaj Kategorisi, “Bi Dilim”, Üçüncülük Ödülü

4. Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması

Mert Tosun, Toğrul Tağızade, Profesyonel Kategorisi, Üçüncülük Ödülü, “TrackLight”

Koray Benli, Akademisyen Kategorisi, “EES”, Üçüncülük Ödülü

İmmib Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2015

Ahsen Gülsen, Plastik Saklama Kapları Kategorisi, “Süzsüz”,  Birincilik Ödülü

Zeynep Özge Aydın, Plastik Saklama Kapları Kategorisi, “Lunch Box”,  İkincilik Ödülü

İdil Ertuna, Metal Mutfak Aletleri Kategorisi, “Dia Grater”, Mansiyon Ödülü

Belfuğ Şener, Konsept 2015 Kategorisi, “Buhurdan”, Birincilik Ödülü,

Müge Öztürk, Konsept 2015 Kategorisi, “Nevgeşah”, Üçüncülük Ödülü

Cem Yılmaz, Ayşe Naciye Çelebi Yılmaz, Aydınlatma Ürünleri Kategorisi, “Solite”, Üçüncülük Ödülü

Hande Karagöz, Aydınlatma Ürünleri Kategorisi, “Flowa”, İkincilik Ödülü

4. Karton Ambalaj ve Stant Tasarım Yarışması

Meriç Dağlı, Ambalaj Kategorisi, “Dakik”, Birincilik Ödülü

Merve Nur Sökmen, Ambalaj Kategorisi, “Kutili Yapboz”, İkincilik Ödülü

Meriç Dağlı, Stant Kategorisi, “Raff”, Birincilik Ödülü

Merve Özdemir, Stant Kategorisi, “Biblio”, Mansiyon Ödülü

Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması

Aslıhan Tokat, Gizem Cürdaneli, Özge Fatı, Özgün Ezgi Koç, Profesyonel Kategorisi, “Ezik”, Birincilik Ödülü

4. Doğal Taş Tasarım Yarışması

Gülesin Özkoç, Burak Bozok, Türk Hamamı ve Banyo Kategorisi, “IDA”, Birincilik Ödülü

Elginkan Vakfı Ödülü

Ahmet Burak Aktaş, Salih Berk İlhan, Merthan Öztürk, Kerem Yaşar, Cem Evin, “SpiroPlus”, Birincilik Ödülü

Henkel Innovation Challenge

Yasemin Canik, Sinem Öz, “All Together”, Birincilik Ödülü

KDesign Ödülü

İrem Dilek, “Cocoon”, Finalist

Roca International Design Contest

Koray Benli, “Flow”, Finalist

International Design Excellence Award 2015

Meriç Dağlı, Yasemin Canik, Sinem Öz, Öğrenci Kategorisi, “Grow&Store”, Finalist

A Design Award

Gizem Öncü, “Vitalink Smart Glove”, Bronz Ödül

Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2015

Aslıhan Tokat, “Box Candy”, Sertifika Ödülü

Nur Nagihan Tuna, “Güldür”, Sertifika Ödülü

Paşabahçe Cam Küre Tasarım Yarışması

Balkan Karışman, “Mira”, Birincilik Ödülü

Yasemin Dönmez, “Sphera”, Mansiyon Ödülü

2014

İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2014

Cem Yılmaz, Ayşe Çelebi, Profesyonel, Metalden Mamul Ürünler Kategorisi, “Stabil”, Birincilik Ödülü

Duygu Güroğlu, Öğrenci, Konsept 2014 – Zeka Geliştirici Oyuncak Kategorisi, “Combo”, Birincilik Ödülü

Heja Can Deniz, Ahsen Gülsen, Öğrenci, Konsept 2014 – Zeka Geliştirici Oyuncak Kategorisi, “Colorcube”, Üçüncülük Ödülü

1. Plastik & Metal Ambalaj Tasarım Yarışması

Mehmet Berberoğlu, Öğrenci Kategorisi, “Bas&Sula”, Birincilik Ödülü

Bizz@kampüs 2014

Deniz Camus, Koray Benli, Meriç Dağlı, “ÜÇG Badi”, Birincilik Ödülü

iF Kavramsal Tasarım Ödülü 2014

Fulden Dehneli, “Vita”

Seramik Tasarım Yarışması

Koray Benli, Sağlık Gereçleri Kategorisi, “Flow”, Üçüncülük Ödülü

Unilever Ideatrophy 12th Edition

Deniz Camus, Güneş Biliciler, Koray Benli, “Magnum Opus”, Birincilik Ödülü

2013

Yurtbay Seramik Karo Tasarım Yarışması

Onurcan Önal, “Line”, Birincilik Ödülü

Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2013

Nagihan Tuna, Mert Kulaksız, “Tohum”, Birincilik Ödülü

Mondi Tire Kutsan Oluklu Mukavva Ambalaj Yarışması 2013

Nagihan Tuna, Mert Kulaksız , “Slim”, İkincilik Ödülü

BKG Kültür Ürünleri Tasarım Yarışması 2013

Nagihan Tuna, “SailLine”, Birincilik Ödülü

Red Dot Award: Design Concept

Adem Önalan, “Life Box”, Red Dot Design Award

Red Dot Award: Design Concept

Salih Berk İlhan, “RoPo”, Best of the Best

A Design Awards

Salih Berk İlhan, “Ropo”, Silver Idea Design Award

Ahmet Burak Aktaş, Salih Berk İlhan, Adem Önalan, Burak Söylemez, “Wash-it”, Silver Futuristic Design Award

Otomotiv Tasarım Yarışması

Salih Berk İlhan, Fatma Köstekli, “Benika”, Ergonomi, Üçüncülük Ödülü

2.Karton Ambalaj ve Stand Tasarım Yarışması

İrem Arı – Mansiyon Ödülü

World Packaging Organisation – Worldstar Student Awards 2013

Ahmet Burak Aktaş – Mansiyon

Ambalaj Sanayicileri Derneği – Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 

Ahmet Burak Aktaş –  Mansiyon

2012

International Design Award

Nur Yıldırım, Öğrenci Kategorisi, “Stream Beam”, Birincilik Ödülü

A`Design Award

Nur Yıldırım, Mutfak Ürünleri Kategorisi, “Stream Beam”, Bronz Ödül

iF Kavramsal Tasarım Ödülü

Ahmet Burak Aktaş, Salih Berk İlhan, Adem Önalan, Burak Söylemez, “Washit”, Hansgrohe 2012 Özel Ödülü

Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) – VIII. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması

Aybars Şenyıldız, Tamalayıcı Servis Ünitesi Kategorisi, Birincilik Ödülü

İrem Arı, Oturma ve Dinlenme Kategorisi, İkincilik Ödülü

2011

Sürdürülebilir ODTÜ Yerleşkesi Proje Yarışması

Gökçe Altun, İrem Özdemir, Evgenia Ponomareva – Yeşil ODTÜ – Üçüncülük Ödülü

FNSS Mil . Des ign 2011 Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması

Muzaffer Koçer – Öğrenci Kategorisi – Birincilik Ödülü

Orhan Umut Gökçek – Öğrenci Kategorisi – Mansiyon

ODTÜ Takdir Ödülü

Ayşe Birsel (mezun)

IX. TAÇ “Bir de Sen Tasarla” Nevresim Deseni ve Nevresim Ürün Tasarımı Yarışması

Cem Mehmethanoğlu – Yatak Tekstili Tasarımı Kategorisi –  Birincilik Ödülü

 

7. Ambalaj Tasar ımı Ulusal Öğrenci Yar ışması 2011

Güzin Şen – AOÇ Cam Süt Ambalajı- Mansiyon

Koray Benli – Lime Cube – Mansiyon

Onurcan Önal – Saklasak – Mansiyon

Koray Benli – Package4Eggs – Sertifika

Koray Benli – AOÇ Süzme Çiçek Balı Ambalajı – Sertifika

Kiraz Sema Turhan – Tek Parça Oluklu Mukavvadan Meyve Ambalajı – Sertifika

 

Olmuksa Oluklu Mukavva Ulusal Öğrenci Yarışması 2011

Toğrul Tağızade – Mansiyon

İdil Ertuna – Mansiyon

Leman Handan Köksal – Mansiyon

2010

VIII. TAÇ “Bir de Sen Tasarla” Nevresim Deseni ve Nevresim Ürün Tasarımı Yarışması                

Efe Erinç Erdoğdu, Gülseren Asli Gök – Birincilik Ödülü

Ayşe Şim!ekçi – Üçüncülük Ödülü

Melike Mühür – Yedincilik Ödülü

Merve Sarışın,  Şeyma Kavak Sekizincilik Ödülü

Merve Sarışın,  Şeyma Kavak Dokuzunculuk Ödülü

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri – İMMİB Metal-Plastik 2010 Endüstriyel Tasarım Yarışması

Sedef Ala Gümüşlü – Profesyonel – Metalden Mamul Ürünler Kategorisi – Birincilik Ödülü

Ayça Güven, Muzaffer Koçer – Profesyonel – Metalden Mamul Ürünler Kategorisi –  İkincilik Ödülü

Barış Serim – Profesyonel – Metalden Mamul Ürünler Kategorisi – Üçüncülük Ödülü

Ayça Güven, Muzaffer Koçer  – Profesyonel – Elektrikli Küçük Aletler Kategorisi –  Birincilik Ödülü

Hakan Diniz – Profesyonel – Elektrikli Küçük Aletler Kategorisi – Üçüncülük Ödülü

Ayça Güven, Muzaffer Koçer – Profesyonel – Konsept 2010 Çay/Kahve ve Servis Ekipmanları Kategorisi – Birincilik Ödülü

Gökhan Keman – Profesyonel – Konsept 2010 Çay/Kahve ve Servis Ekipmanları Kategorisi – Mansiyon

Merve Bayram – Profesyonel-Plastikten Mamul Ürünler Kategorisi – Birincilik Ödülü

Mebrure Oral – Profesyonel-Plastikten Mamul Ürünler Kategorisi – Üçüncülük Ödülü

Orkun Kule – Profesyonel-Plastikten Mamul Ürünler Kategorisi – Mansiyon

Ayça Dündar, Özge Fatı – Öğrenci – Elektrikli Küçük Aletleri Kategorisi – Birincilik Ödülü

 

Ambalaj Sanayicileri Derneği, Ambalaj Tasarımı Öğrenci Yarışması 

Ahmet Burak Aktaş –  İkincilik Ödülü

World Packaging Organisation, Worldstar Students Award

Ahmet Burak Aktaş – Mansiyon

 

Red Dot Award: Concept Design 2010

Mehrafza Mirzazad Barijough, Life Science Kategorisi – Emergency Transporter Unit for Amputated Body Parts (ETU)

2009

VII. TAÇ “Bir de Sen Tasarla” Nevresim Deseni ve Nevresim Ürün Tasarımı Yarışması 

Melike Mühür – “Cancana” –  Nevresim Ürün Tasarımı Kategorisi – 3.lük ödülü

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri – İMMİB 2009 Endüstriyel Tasarım Yarışması

Koray Gelmez, Ahmet Bekteş, İrem Çelik – Elektrik Elektronik Küçük Ev Eşyaları –  Profesyonel Kategorisi – Birincilik Ödülü

Beyza Doğan – Elektrik Elektronik Küçük Ev Eşyaları –  Öğrenci Kategorisi – Birinci Mansiyon

Arif Akıllılar – Elektrik Elektronik Küçük Ev Eşyaları –  Öğrenci Kategorisi – Basin Özel Ödülü

Ümit Karaca, Mehmet Kındı – Metal Mutfak Eşyaları – Profesyonel Kategorisi – Basın Özel Ödülü

Efe Erdoğdu, Mustafa Doğuş Yıldız – Metal Mutfak Eşyaları – Öğrenci Kategorisi – Birinci Mansiyon

Merve Sarışın, Şeyma Kavak – Metal Mutfak Eşyaları – Öğrenci Kategorisi – Basın Özel Ödülü

Tolga Çağlar – Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları – Profesyonel Kategorisi – Birincilik Ödülü

Özkan Koral – Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları – Profesyonel Kategorisi – İkincilik Ödülü

Aydın Öztoprak, Özgür Ruhi Ülvan – Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları – Profesyonel Kategorisi – Üçüncülük Ödülü

Çağlar Alkan – Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları – Profesyonel Kategorisi – Mansiyon

Koray Gelmez, Ahmet Bekteş, İrem Çelik – Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları – Profesyonel Kategorisi – Basın Özel Ödülü

Muzaffer Koçer – Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları – Öğrenci Kategorisi – Birincilik Ödülü

Ezgi Dikdur – Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları – Öğrenci Kategorisi – Mansiyon

Uluslararası Asansör Tasarım Yarışması 2009

Emre Çağlar – İkincilik Ödülü

Korhan Büyükdemirci – Üçüncülük Ödülü

İstanbul Maden İhracatçı Birliği – İMİB Türk Doğal Taşları Ulusal Öğrenci Tasarım Yarışması

Şeyma Kavak, Merve Sarışın – Taş-ı – İkincilik Ödülü

Şeyma Kavak, Merve Sarışın – Tuta – Jüri Özel Ödülü

Emrah Sarıbaz, Semih Danış, Mustafa Doğuş Yıldız – Mangi – Üçüncülük Ödülü

Emrah Sarıbaz, Semih Danış, Mustafa Doğuş Yıldız – Flow – Dördüncülük Ödülü

Emrah Sarıbaz, Semih Danış, Mustafa Doğuş Yıldız – Line – Jüri Özel Ödülü

Gülseren Aslı Gök, Efe Erinç Erdoğdu – Spiral – Jüri Özel Ödülü

Muzaffer Koçer, Ayça Güven İç İçe – İçi dışı mermer!! – Jüri Özel Ödülü

Green Dot Awards 2009

Dr. Hakan Gürsu (ve designnobis ekibi) – Build Kategorisi – Decobrick – Birincilik Ödülü

Dr. Hakan Gürsu (ve designnobis ekibi) – Build Kategorisi – Naturwall – Mansiyon

Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) – V. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması

Ayça Güven, Muzaffer Koçer – Yatak Odası Kategorisi – Birincilik Ödülü

Çağdaş Sarıkaya, Mehmet Erdi Özgürlük, Anıl Ercan – İkinci Mansiyon

Damla Tönük – Salon Takımı Kategorisi – Birincilik Ödülü

Merve Sarışın, Şeyma Kavak – Kanepe Kategorisi – İkincilik

Kezban Tatlı, Emre Çağlar, Yemek Odası Kategorisi – İkinci Mansiyon Ödülü

2008 

Ambalaj Saniyicileri Derneği – Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması

Çağdaş Sarıkaya, Anıl Ercan, Muzaffer Koçer – Deterjan Ambalajı – 3.lük ödülü

Çağdaş Sarıkaya, Anıl Ercan, Muzaffer Koçer – Bardak Çorba – Mansiyon

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri – İMMİB 2008 Endüstriyel Tasarım Yarışması

Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Muzaffer Koçer, Tolga Çağlar – Mermer ve Diğer Doğal Taşlardan Ev ve Mutfak Eşyaları – Profesyonel Kategori – Basın Özel Ödülü

Gülsüm Esin Işık, Teksin Açıkgöz – Metal Mutfak Eşyaları -Profesyonel Kategori – 2.lik ödülü

Mehmet Kındı, Ümit Karaca – Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları – Profesyonel Kategori – 2.lik ödülü

Sevcan Yardım, Seçil Coşkun – Mermer ve Diğer Doğal Taşlardan Ev ve Mutfak Eşyaları – Profesyonel – 2.lik ödülü

Çağlar Alkan – Mermer ve Diğer Doğal Taşlardan Ev ve Mutfak Eşyaları – Profesyonel – 3.lük ödülü

Gülsüm Esin Işık, Teksin Açıkgöz – Mermer ve Diğer Doğal Taşlardan Ev ve Mutfak Eşyaları – Profesyonel – Mansiyon

Emre Çağlar –  Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları – Öğrenci Kategorisi – 2.lik ödülü

Ahmet Bekteş, Koray Gelmez (4.sınıf) – Mermer ve Diğer Doğal Taşlardan Ev ve Mutfak Eşyaları – Öğrenci Kategorisi – 1.lik ödülü

Çağdaş Sarıkaya, Arif Akıllılar, Anıl Ercan, Efe Erinç Erdoğdu – Mermer ve Diğer Doğal Taşlardan Ev ve Mutfak Eşyaları – Öğrenci Kategorisi – Mansiyon

Büşra Gizem Vayvay (4.sınıf) – Metal Mutfak Eşyaları –Öğrenci Kategorisi – 1.lik ödülü

Ayça Güven – Metal Mutfak Eşyaları –Öğrenci Kategorisi – 2.lik ödülü

Orhan Umut Gökcek, Mehmet Erdi Özgürlük – Metal Mutfak Eşyaları –Öğrenci Kategorisi – 3.lük ödülü

Arif Akıllılar, Çağdaş Sarıkaya, Efe Erinç Erdoğdu, Anıl Ercan – Metal Mutfak Eşyaları –Öğrenci Kategorisi – Mansiyon

İhracatçı Birlikleri 1. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması

Hakan Gürsu, Gülsüm Baran, Muzaffer Koçer – Ev Mobilyaları Tasarım Ödülleri – Profesyonel Kategori – Mobilya Özel Ödülü

Hakan Gürsu, Gülsüm Baran, Muzaffer Koçer – Mutfak ve Banyo Mobilyaları Tasarım Ödülleri – Profesyonel Kategori – DOMSAN Mutfak Özel Ödülü

Hakan Diniz (Yüksek Lisans öğrencisi) – Ofis Mobilyaları Tasarım Ödülleri – Profesyonel Kategori – ADYTON Özel Ödülü

Merve Bayram (Mezun) – Ev Mobilyaları Tasarım Ödülleri – Profesyonel Kategori, MASSTAS Sunta-Suntalam A.Ş. Özel Ödülü

Alanya Belediyesi 1. Özgün Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması

Orkun Kule – Ahşap Kategorisi – 3.lük ödülü

International Design Awards 2008

Dr. Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Anıl Ercan, Alper Karadoğaner – “AquaTrap” – Sürdürülebilir Yaşam Çevresel Koruma Kırsal Sürdürülebilir Tasarım Kategorisi – 1.lik ödülü

MOSDER IV. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması

Emre Cemal Turan, Ferit Aydın, Hamit Ebeş – Aksesuar kategorisi – 1.lik ödülü

Muzaffer Koçer, Ayça Güven – Yatak odası takımı kategorisi –  2.lik ödülü ödülü

Burkay Özgün Demirci – Genç odası kategorisi – 2.lik ödülü ödülü

Anıl Ercan, Çagdaş Sarıkaya, Muzaffer Koçer – Yemek takımı kategorisi –  mansiyon

Emre Cemal Turan, Ferit Aydın, Hamit Ebeş – Oturma grubu kategorisi – mansiyon 

Saliha Dönmez – Kanepe Kategorisi – 1.lik ödülü

Saliha Dönmez – Genç Odası Kategorisi – Mansiyon

Green Dot Awards 2008

Dr. Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Muzaffer Koçer, Alper Karadoğaner, Anıl Ercan – “Volitan”- Ulaşım – 1.lik ödülü

Dr. Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Alper Karadoğaner, Anıl Ercan – “Aqua-Trap” – 2.lik ödülü

Dr. Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Muzaffer Koçer – “FireKnight”- Kavramsal Kategorisi – Mansiyon

Designers Workstation 2008

Emel Baş, Kerem Zağlül – Mansiyon

 

Design Turkey 2008

Dr. Hakan Gürsu,  Alper Karadoğaner, Muzaffer Koçer, Çağdaş Sarıkaya – TRITON – Endüstriyel Tasarım Ödülleri – Kavramsal Tasarım Kategorisi – Kavramsal Tasarım Ödülü (en yüksek)

2007

MOSDER III. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması

İrem Çelik, Pınar Çevikayak, Koray Gelmez, Merve Postalcıoğlu (4. sınıf) – Yatak Odası Takımı Kategorisi – 3.lük ödülü

Servet Burak Kızılkaya (4. sınıf) – Oturma Grubu Takımı Kategorisi –  1. Mansiyon

Servet Burak Kızılkaya (4. sınıf) – Oturma Grubu Takımı Kategorisi – 2. Mansiyon

Anıl Ercan, Muzaffer Koçer, Çağdaş Sarıkaya (3. sınıf) – Yemek Takımı Kategorisi – 1. Mansiyon

Emre Çağlar (3. sınıf) – Yatak Odası Takımı Kategorisi – 2. Mansiyon

International Design Award 2007

Hakan Gürsu, Sözüm Doğan – “Volitan” Ürün Tasarımı Kategorisi, Tekne Tasarımı – 1.lik ödülü

Hakan Gürsu, Sözüm Doğan – “Volitan” Ulaşım Kategorisi – 1.lik ödülü

Bosch “İçindeki çocuğu uyandır”

Besmir Kamberi (1. sınıf öğrencisi) – “Volve” –  1.lik ödülü

Melike Şölen Akın (1. sınıf öğrencisi) – “Cublind” – 3.lük ödülü

Uluslararası D-vice D-sign Yarışması (DDC)

Hakan Diniz (Yüksek Lisans öğrencisi) – Dizüstü bilgisayarlar için USB ile çalışan promosyon cihazı TUYY – 3.lük ödülü

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri – İMMİB 2007 Endüstriyel Tasarım Yarışması

Mehtap Okutan (4. sınıf öğrencisi) – “Squeeze” Narenciye Sıkacağı – Öğrenci Metal Mutfak Eşyaları Kategorisi – Mansiyon

Enes Kar (4. sınıf öğrencisi) – “Grass” Bulaşıklık – Öğrenci Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları Kategorisi – Mansiyon

Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Mehmet Turhan – Profesyonel Elektrik-Elektronik Ev Eşyaları Kategorisi – 2.lik ödülü

Aydın Öztoprak, Özgür Ülvan – “Fierra” Pişirme Kabı – Profesyonel Metal Mutfak Eşyaları Kategorisi – Mansiyon

Aydın Öztoprak, Özgür Ülvan – “Spina” Çamaşır Kuturma Askısı – Profesyonel Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları Kategorisi – 1.lik ödülü

Hakan Gürsu, Sözüm Doğan, Mehmet Turhan – “Çok Amaçlı Mixer (Blender) Seti” – Profesyonel Elektrik-elektronik, Küçük Ev Eşyaları Kategorisi – 2.lik ödülü

 

2006 

E.C.A., SEREL ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi-“Su Dostu Tasarımlar” Yarışması, 2006

Sami Savatlı, Aslıhan Şengül, Mehtap Okutan, Caner Özgökmen (EÜTB 3)- Mansiyon

ÇEBİ KİLİT – Tasarım Yarışması

Özkan Koral (EÜTB 4), “Standn Roll” – 2.lik ödülü

İstanbul Ticaret Odası – İstanbul İçin Hediyelik Eşya Yarışması – Öğrenci Kategorisi

Burkay Özgün Demirci (EÜTB 4), Merve Bayram (EÜTB 4) ve Hakan Diniz (EÜTB 4)- 2.lik ödülü

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri – İMMİB 2006 Endüstriyel Tasarım Yarışması

Hakan Gürsu (EÜTB Öğretim görevlisi Dr.), Serkan Güneş (EÜTB Araş. Gör.), Sözüm Doğan (EÜTB yüksek lisans Öğrencisi) ve Mehmet Turhan (EÜTB yüksek lisans Öğrencisi)- Metal Mutfak Eşyaları – Profesyonel 4lü Tencere Seti Kategorisi – 3.lük ödülü

Mert Sondaç (EÜTB 3)- Metal Mutfak Eşyaları – Öğrenci 4lü Tencere Seti Kategorisi – 1.lik ödülü

Hamit Ebeş (EÜTB 3)- Elektrik Elektronik – Öğrenci Küçük Ev Mutfak Kişisel Bakım Ürünleri Kategorisi – Mansiyon

Özgür Ruhi Ülvan (EÜTB 2001) and Aydın Öztoprak (EÜTB Araş. Gör.)- Elektrik Elektronik – Profesyonel Aydınlatma Kategorisi  – Mansiyon

Hatice Merve Postalcıoğlu (EÜTB 2) and Aykut Coşkun (EÜTB 2)- Elektrik Elektronik – Öğrenci Aydınlatma Kategorisi – Mansiyon

Hakan Gürsu (EÜTB Öğretim görevlisi Dr.), Serkan Güneş (EÜTB Araş. Gör.), Sözüm Doğan (EÜTB yüksek lisans Öğrenci) and  Mehmet Turhan (EÜTB yüksek lisans Öğrenci)- Plastik – Profesyonel Mutfak Eşyaları Kategorisi – Mansiyon

Münire Tülü (EÜTB 4)- Plastik – Öğrenci Mutfak Eşyaları Kategorisi – 3.lük ödülü

Hakan Gürsu (EÜTB Öğretim görevlisi Dr.), Serkan Güneş (EÜTB Araş. Gör.) Sözüm Doğan (EÜTB yüksek lisans Öğrenci) ve Mehmet Turhan (EÜTB yüksek lisans Öğrenci)- Plastik – Profesyonel Banyo Ve Temizlik Eşyaları Kategorisi – 2.lik ödülü

Cihat Ayan (EÜTB 3), Özgür Er (EÜTB 4), Burak Erbab (EÜTB 4) and İslam Dzhantaev (EÜTB 3)- Plastik – Öğrenci Banyo Aksesuarları Kategorisi – 3.lük ödülü

Hakan Diniz (EÜTB 4)- Kozmetik & Ambalaj – Öğrenci Kişisel Bakım Ve Temizlik Ürünleri Kategorisi – 1.lik ödülü

Zeliha Uyurca (EÜTB 3) and  Mert Sondaç (EÜTB 3)- Kozmetik & Ambalaj – Öğrenci Kişisel Bakım Ve Temizlik Ürünleri Kategorisi – 3.lük ödülü

Büşra Gizem Vayvay (EÜTB 2) and Başak Haznedaroğlu (EÜTB 2)- Kozmetik & Ambalaj – Öğrenci Kişisel Bakım Ve Temizlik Ürünleri Kategorisi – Mansiyon

Hakan Gürsu (EÜTB Öğretim görevlisi Dr.), Serkan Güneş (EÜTB Araş. Gör.), Sözüm Doğan (EÜTB yüksek lisans Öğrenci) and Mehmet Turhan (EÜTB yüksek lisans Öğrenci)-

Kozmetik & Ambalaj – Profesyonel Makyaj Malzemeleri, Parfüm Ve Deodorant Ambalajları Kategorisi – 1.lik ödülü

Cihat Ayan (EÜTB 3), Özgür Er (EÜTB 4), Burak Erbab (EÜTB 4) and İslam Dzhantaev     (EÜTB 3)- Kozmetik & Ambalaj – Öğrenci Makyaj Malzemeleri, Parfüm Ve Deodorant Ambalajları Kategorisi – 1.lik ödülü

Anıl Ercan (EÜTB 1) and Muzaffer Koçer (EÜTB 1)-2.lik ödülü

Aslı Deniz Özakar (EÜTB 1) and Halime Yanıkkaya (EÜTB 2)- Mansiyon

“Gelecek Ofisleri İçin Yeni Fikirler” Delta Ofis Mobilyası Yarışması

İslam Dzhantaev, Mehtap Okutan, (4. sınıf öğrencisi), Birinci

Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) – II. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması

Cem Dönmez (4. sınıf öğrencisi) – Yemek Odası Takımı Kategorisi – 2.lik ödülü

Cem Dönmez (4. sınıf öğrencisi) – Genç Odası Takımı Kategorisi – Mansion

Hakan Diniz, Burkay Demirci (4. sınıf öğrencisis) – Yemek Odası Kategorisi – 3.lük ödülü

Hakan Diniz, Burkay Demirci (4. sınıf öğrencisis) – Yemek Odası Kategorisi – Mansion

Hakan Diniz (4. sınıf öğrencisi) – Kanepe Kategorisi – 3.lük ödülü

Bosch “İçindeki çocuğu uyandır”

“Secube”, Anıl Ercan (1. sınıf öğrencisi), 3.lük ödülü

Duyar Vana Uluslararası Vana Tasarımı Yarışması

Hakan Gürsu, Serkan Güneş, Sözüm Doğan – Modüler Vana Sistemi – 2.lik ödülü (en yüksek)

Aydın Öztoprak,  Özgür Ülvan – “TheraValve” İç Mekan Sıcaklık Yöneticisi – 2.lik ödülü

(en yüksek)

2005 

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri – İMMİB Metal-Plastik 2005 Endüstriyel Tasarım Yarışması

Metal tencere seti-öğrenci – Cem Altıbaş (EÜTB 4) – 1.lik Ödülü

Metal çaydanlık seti-öğrenci – Hamit Ebeş (EÜTB 2) – 1.lik Ödülü

Metal çaydanlık seti-profesyonel – Hakan Gürsu (EÜTB Öğr. Gör. Dr.), Mehmet Turhan (EÜTB 4) ve Sözüm Doğan (EÜTB 4) – Mansiyon

Plastik-Kauçuk Bahçe Mobilyası ve Aksesuarları-profesyonel – Özgür Ruhi Ülvan (EÜTB 2001), Aydın Öztoprak (EÜTB Araştırma Görevlisi) – 2.lik Ödülü

Türkray ODTÜ Monorail Tasarım Yarışması, 2005

Aydın Öztoprak (EÜTB Araştırma Görevlisi), Serkan Güneş (EÜTB Araştırma Görevlisi) ve Özgür Ülvan (EÜTB 2001) – 1.lik Ödülü

Elnur Babayev (EÜTB 4) – 1.lik Ödülü

Aydın Öztoprak (EÜTB Araştırma Görevlisi), Serkan Güneş (EÜTB Araştırma Görevlisi) ve Özgür Ülvan (EÜTB 2001) – 3.lük Ödülü

Maison Française Dergisi, Pioneer ve Koleksiyon Mobilya-Plazmaroom Yaşam Alanı Tasarlama Yarışması, 2005

Özge Ertoptamış (EÜTB yüksek lisans öğrencisi) – 3.lük Ödülü

Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) ve MSGSÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü-Ev Mobilyası İçin Yeni Tasarımlar Ulusal Endüstri Tasarımı Yarışması, 2005

Gökhan Keman (EÜTB 4), kanepe kategorisi – 3.lük Ödülü

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD) ve IFO Fuarcılık-“Geleceğin Asansörü” Tasarım Yarışması, 2005

Aydın Öztoprak (EÜTB Araştırma Görevlisi) ve Özgür R. Ülvan (EÜTB 2001) – 3.lük Ödülü

YATAŞ “My Way” Mobilya Tasarım Yarışması, 2005-Aksesuar Kategorisi

Merve Bayram (EÜTB 4) ve Hakan Diniz (EÜTB 4) – 2.lik Ödülü

Arçelik “Yeni bir fikrim var” Proje Yarışması, 2005-Endüstriyel Tasarım Kategorisi

Cihangir Ünlütürk (EÜTB 4)-“cube” modüler buzdolabı – 1.lik Ödülü

Özgür Er (EÜTB 4)-“moist” ekmek kızartıcı – 2.lik Ödülü

Bombay Sapphire Bardak Tasarım Yarışması (Ulusal), 2005

Zeki Özenç (EÜTB yüksek lisans öğrencisi), “Tornado”- 1.lik Ödülü

ODTÜ (FBE- SB-EE-EME-DBE) 2005 Yılı Ders Performans Ödülü

Ebru Cansızoğlu, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

Gülen Toker, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

Pepsi iCan Tasarım Yarışması

Orkun Kule (1. sınıf öğrenci), 3.lük ödülü

 

2004

Türk Demirdöküm ve Mimar Sinan Üniversitesi-Ev Yaşamında Isı Araçları, 2004-Profesyonel Kategori

Aylin Altaş (EÜTB yüksek lisans öğencisi) ve Korhan Büyükdemirci (EÜTB 2003) – 3.lük ödülü Ödülü

Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Tüyap-2004 Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması

Ahmet Burak Veyisoglu, Duygu Keskin ve Soner Ilgın (EÜTB yüksek lisans öğrencileri), “C-Ddönüştür” CD çalar ambalajı tasarımı- 3.lük ödülü Ödülü

Ev Isıtma Donanımları için Yeni Tasarımlar (profesyonel kategori)

Aylin Altaş (yüksek lisans Öğrenci), Korhan Büyükdemirci (EÜTB 2003) – 3.lük ödülü

ODTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü 2004 Yılı Ders Performans Ödülü

Ebru Cansızoğlu (EÜTB yüksek lisans öğrencisi)

Fikri ve Sınai Haklar Kompozisyon Yarışması

Mehmet Kındı (4. sınıf öğrencisi) (EÜTB 424 dersi kapsamında) – Hak ve Denge – 2.lik ödülü

Derya Özçelik (4. sınıf öğrencisi) (EÜTB 424 dersi kapsamında)  – İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi – 3.lük ödülü

Müzeyyen Sözen – (Yüksek lisans Öğrenci) (EÜTB 424 dersi kapsamında), 5.lik ödülü

2003

Türk Standartları Enstitüsü Kalite üzerine Poster Tasarım Yarışması

Seda Özçetin, Feride Toprak, Fulya Traş, Canan Tokdemir (3. sınıf öğrencisis) – 3.lük ödülü & Mansiyon

USKON Uzay Çatı Sistemleri Proje Yarışması

Ertuğrul Yurdakul, Emre Kuzlu (yüksek lisans Öğrencisi) – geçici sergileme sistemleri – 1.lik ödülü

Domsan Mutfak Tasarımı Yarışması

Pınar Şekeryapan, Harun Kaygan (3. sınıf öğrencisis) _“compact” stüdyo daireler için mutfak mobilyası – 1.lik ödülü (iki proje arasında paylaşıldı)

2002

Kye”s 2002 Geleceğin Konsept Fare Tasarım Yarışması (Uluslarası)

Akanay Akata (yüksek lisans Öğrencisi) – “Orbit” joystick – Mükemmellik Ödülü Sertifikası

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, Poster Tasarım Yarışması

Ebru Cansızoğlu (3. sınıf öğrencisi)-Nostaljik Konser – 1.lik ödülü

2001 

ODTÜ Sualtı Topluluğu, Logo Tasarım Yarışması 

Seha Can Özhan (4. Sınıf öğrencisi) – 1.lik ödülü

Çimsa ve Mimar Sinan Üniversitesi Kent Mobilyası Tasarım Yarışması (öğrenci kategorisi) 

Yasemin Tekmen (3. sınıf öğrencisi) – ayak-kapı – 3.lük ödülü

Ümit Karaca (2. sınıf öğrencisi) – sosyo-beyaz – 1. Mansiyon

Gülşen Töre (2. sınıf öğrencisi) – nokta – 2.  Mansiyon

Elvin Karana (3. sınıf öğrencisi) – kaçta-kaça – 4. Mansiyon

İrem Güngör (3. sınıf öğrencisi) – uçarcasına – 5. Mansiyon

Calligaris Mobilya Tasarım Yarışması

Gökhan Mura (4. sınıf öğrencisi) – Ufo Chair – 2.lik ödülü (en yüksek)

British Council Fotoğraf Yarışması 

Özgün Tanglay (4. sınıf öğrencisi) – 2000de gençlik – 1.lik ödülü

YKK Öğrenci Tasarım Yarışması

Fırat Ant (3. sınıf öğrencisi) – Kra-what – 2.lik ödülü

Elvin Karana(3. sınıf öğrencisi) – Shelves in suitcase – 2.lik ödülü

EPİD Promosyon Ürünleri Tasarım Yarışması 

İpek Gürsel (3. sınıf öğrencisi) – kalem ve zarf açacağı – 3.lük ödülü (en yüksek)

Vestel Tasarım Yarışması 

Sultan Kaygın, Damla Özer, Murat Alibaba, Gökhan Mura (4. sınıf öğrencisi) – Dijital Müzik Sehpası – 1.lik ödülü

Özgür Ruhi Ülvan(4. sınıf öğrencisi) – Webtone – Mansiyon

Özgür Taşar (Yüksek Lisans Öğrenci) – VEÜTBeo Müzik İstasyonu – Mansiyon

 

2000

T.C. Sağlık Bakanlığı Poster Tasarımı Yarışması 

Özgür Taşar (EÜTB 4) – Sigarasız Temiz Bir Dünya – Jüri Özel Ödülü