2020

 • ODTÜ, 2020 yılı Red Dot Tasarım Sıralamasında (Red Dot Design Ranking 2017) kavramsal tasarım kategorisinde Amerika ve Avrupa bölgesinde ilk 15′e giren eğitim kurumları arasında yer aldı.

Sıralamada Kanada'dan bir, Danimarka'dan bir, Fransa′dan bir, İsrail'den bir, İsveç′ten iki, ABD′den dört, İngiltere′den üç, Norveç′ten bir ve Türkiye′den bir eğitim kurumu yer alıyor. Başlangıcı 1955 yılına giden Red Dot Tasarım Ödülleri, merkezi Almanya Essen′de bulunan Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından düzenleniyor. Red Dot, uluslararası ortamda en tanınmış, saygın tasarım ödül sistemlerinden biridir.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.


2019

 • ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, Red Dot Tasarım 2019 Sıralamasında (Red Dot Design Ranking 2016) üniversitelerin yarıştığı Amerika ve Avrupa bölgeleri için ilan edilen "En Başarılı Tasarım Okulları" arasında 7. sırada yer aldı.

Bölümümüz bu yılki sıralamada elde ettiği dereceyle listede dünyanın en ünlü üniversitelerden olan Central Saint Martins College of Art & Design (İngiltere) ve Massachusetts Institute of Technology (USA)'nin üzerinde yer aldı.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.


2018

 • Merkezi Almanya'da bulunan Red Dot Institute'un yaptığı sıralamada ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, bu yıl yine listeye girdi. "Red Dot Design Ranking 2018: Universities – Americas & Europe" sıralamasında bölümümüz dünyanın ilk 15 okulu arasında 5. sırayı almıştır.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.


2017

 • ODTÜ, 2017 yılı Red Dot Tasarım Sıralamasında (Red Dot Design Ranking 2017) kavramsal tasarım kategorisinde Amerika ve Avrupa bölgesinde ilk 15′e giren eğitim kurumları arasında yer aldı.

Sıralamada Kanada'dan bir, Fransa′dan bir, İsrail'den bir, İsveç′ten bir, Almanya′dan bir, ABD′den beş, İngiltere′den üç, Norveç′ten bir ve Türkiye′den bir eğitim kurumu yer alıyor. Başlangıcı 1955 yılına giden Red Dot Tasarım Ödülleri, merkezi Almanya Essen′de bulunan Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından düzenleniyor. Red Dot, uluslararası ortamda en tanınmış, saygın tasarım ödül sistemlerinden biridir.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.


2016

 • ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, Red Dot Tasarım 2016 Sıralamasında (Red Dot Design Ranking 2016) üniversitelerin yarıştığı Amerika ve Avrupa bölgeleri için ilan edilen "En Başarılı Tasarım Okulları" arasında 5. sırada yer aldı.

Bölümümüz bu yılki sıralamada elde ettiği dereceyle listede dünyanın en ünlü tasarım okullarından olan Royal College of Art (İngiltere)'ın üzerinde yer aldı.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.


2015

 • Merkezi Almanya'da bulunan Red Dot Institute'un yaptığı sıralamada ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, bu yıl yine listeye girdi. "Red Dot Design Ranking 2015: Universities – Americas & Europe" sıralamasında bölümümüz dünyanın ilk 15 okulu arasında 5. sırayı almıştır.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.

 • ODTÜ EÜTB, Domus Dergisinin "Avrupa'nın En İyi 100 Mimarlık ve Tasarım Okulu 2015" Rehberinde Yer Aldı
 • ODTÜ EÜTB, İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2015'te "Üniversite Özel Ödülü"nü Aldı

2014

 • Merkezi Almanya'da bulunan Red Dot Institute'un yaptığı sıralamada ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, bu yıl yine listeye girdi. "Red Dot Design Ranking 2014: Universities – Americas & Europe" sıralamasında bölümümüz dünyanın ilk 15 okulu arasında 7. sırayı almıştır.

Bu başarımızı mümkün kılan öğretim elemanlarımızı, öğrencilerimizi ve mezunlarımızı kutlarız.


2013

 • ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, Red Dot Tasarım 2013 Sıralamasında (Red Dot Design Ranking 2013) üniversitelerin yarıştığı Amerika ve Avrupa bölgeleri için ilan edilen "En Başarılı Tasarım Okulları" arasında 6. sırada yer aldı. 2011 sıralamasında 13. olan bölümümüz, bu yılki sıralamada elde ettiği dereceyle listede dünyanın en ünlü tasarım okullarından olan Pratt Institute (ABD), Royal College of Art (İngiltere) ve Rhode Island School of Design (ABD)'nin üzerinde yer aldı.

Üniversitelerin son 5 yıl içerisindeki "Kavramsal Tasarım" kategorisinde kazandıkları Red Dot ödülleri dikkate alınarak oluşturulan sıralamada, İsveç'ten bir, Fransa'dan bir, ABD'den beş, Türkiye'den bir, Almanya'dan dört, İngiltere'den iki, Brezilya'dan bir ve Polonya'dan bir eğitim kurumu yer alıyor. Red Dot Tasarım Ödülleri, 1955 yılından beri merkezi Almanya Essen'de bulunan Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından veriliyor. Red Dot Design Ranking, uluslararası ortamda bilinen en prestijli tasarım ödül sistemlerinden biridir. Red Dot Ödülleri hakkında detaylı bilgi; http://www.red-dot.sg/participate/ranking13-universities-americas-europe/

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2013 yılı mezunu Salih Berk İlhan, eğitimin 2nci yılında verilen "Endüstriyel Tasarım I" stüdyo dersinde geliştirdiği süpürge ve faraş setiyle "Red Dot Award: Design Concept Best of the Best" ödülünü kazanmıştır. Proje ile ilgili detaylı bilgi için; http://www.red-dot.sg/zh/online-exhibition/concept/?code=842&y=2013&c=8&a=2

ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü 2013 yılı mezunu Adem Önalan, mezuniyet projesi için geliştirdiği "Life Box" adlı tasarımıyla "Red Dot Award: Design Concept 2013" ödülünü kazanmıştır. Proje ile ilgili detaylı bilgi için; http://www.red-dot.sg/en/online-exhibition/concept/?code=904&y=2013&c=2&a=0

 • ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü, Domus Dergisinin, Aralık sayısı ekinde verilen "Avrupa'nın En İyi 100 Mimarlık ve Tasarım Okulu 2013" (Europe's Top 100 Architecture and Design Schools 2013) rehberinde yer aldı.

Mimarlık, Endüstriyel Tasarım, Grafik Tasarım, Mimarlık Tarihi, Kuramı ve Eleştirisi ve Etkileşim Tasarımı alanlarından toplam 100 okulu kapsayan rehberde Türkiye'den iki okul yer aldı. Rehberde, Endüstriyel Tasarım alanında ODTÜ, Avrupa'daki en iyi 31 okul arasında yer alırken, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım alanında yer aldı. Rehberde listelenen okullar, işbirliği ağları, güçlü eğitimciler ve sıradışı öğrenci çalışmaları baz alınarak belirlendi. Yurt dışında okumak veya değişim programına katılmak isteyen öğrencilerin kendilerine en uygun programı seçmelerine yardımcı olmayı amaçlayan bu rehber, her okulun kendine özgü özelliklerini, müfredat odağı, pedagojik kimlik ve eğitim ortamı bağlamında kıyaslama olanağı veriyor. Rehbere ücretsiz olarak aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:

https://itunes.apple.com/us/app/domus/id556531557?mt=8


2011

 • ODTÜ, 2011 yılı Red Dot Tasarım Sıralamasında (Red Dot Design Ranking 2011) kavramsal tasarım kategorisinde Amerika ve Avrupa bölgesinde ilk 15′e giren eğitim kurumları arasında yer aldı.

Sıralamada Fransa′dan bir, İsveç′ten bir, Almanya′dan beş, ABD′den dört, İngiltere′den iki, Norveç′ten bir ve Türkiye′den bir eğitim kurumu yer alıyor. Başlangıcı 1955 yılına giden Red Dot Tasarım Ödülleri, merkezi Almanya Essen′de bulunan Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından düzenleniyor. Red Dot, uluslararası ortamda en tanınmış, saygın tasarım ödül sistemlerinden biridir.

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2009 yılı mezunu Mehrafza Mirzazad Barijough "kopan uzuvlar için acil taşıma ünitesi" konulu mezuniyet projesi ile 2010 yılında "Red Dot Award: Design Concept Best of the Best" ödülünü kazanmıştı. Kilit Taşı Tasarım′ın da danışman olarak destek verdiği bu eğitim projesi, ODTÜ′nün, 2011 yılı Red Dot tasarım sıralamasında yer almasında önemli bir rol oynadı. Mehrafza′yı bir kez daha kutlar, Kilit Taşı Tasarım′dan Kunter Şekercioğlu′na bu projeye yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederiz.

Red Dot Ödülleri hakkında: http://en.red-dot.org/

Proje hakkında ayrıntılı bilgi için: http://www.coroflot.com/mehrafza/ETU