Öğr. Gör. Güner Mutaf


E-Mail: 

Telefon: 

Oda: 


 

Güner Mutaf Hocamızın Anısına

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünün iki kurucusundan biri olan Güner Mutaf, 13 Şubat 2014 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Cenazesi 15 Şubat 2014'te onu seven öğrencileri, meslektaşları, arkadaşları ve ailesinin derin üzüntüleri eşliğinde Ankara Karşıyaka mezarlığına defnedildi. Güner Hocamızın bölümümüze katkıları unutulamaz.

Güner Mutaf, 24 Haziran 1947'de Ankara'da doğdu. Lise yıllarını İzmir'de geçirdi. 1964 yılında İzmir Koleji'ni bitirdi. 1970 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden mezun oldu. 1973 yılında Mimarlık Ana Bilim Dalından yüksek lisans derecesini aldı. Öğrencilik yıllarında Amerikalı tasarımcı David Munro'nun Mimarlık Bölümünde açtığı seçmeli endüstriyel tasarım derslerini aldı; ameliyat yatağı tasarladığı yüksek lisans tezini Munro'nun danışmanlığında gerçekleştirdi.

Yüksek lisansını tamamladıktan sonra Mimarlık Bölümünde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1976'da öğretim görevlisi oldu; Temel Tasarım derslerine, Endüstriyel Tasarım seçmeli dersine ve yaz stajına katkıda bulundu. 1974'ten itibaren Mehmet Asatekin ile birlikte Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünün kuruluş çalışmalarını yürüttü. 1976-78 yılları arasında Danimarka'da Royal Danish Academy of Fine Arts'da Erik Herlov ile çalıştı; ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü için hazırlık çalışmalarını gerçekleştirdi. 1979'da Endüstri Ürünleri Tasarımı lisans programının açılmasıyla birlikte bu bölüme geçti. 1985 yılı Nisan ayına kadar çok çeşitli dersler verdi. 1985-1994 yılları arasında ODTÜ'deki tam zamanlı görevine ara verip profesyonel çalışmalarına odaklandı. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden emekli olduğu 2007 yılı Mayıs ayına kadar tasarım stüdyoları, stajlar ve mekanizma dersleri başta olmak üzere eğitime önemli katkılarda bulundu.

Pratikle bağını hiç koparmayan bir eğitimci olan Güner Mutaf, gençlik yıllarında kendi dalgıç ekipmanını geliştirdi; müzik aletleri tasarladı; daha sonra kendi katamaranını yaptı. Teknik ekipman, kent mobilyası, aydınlatma, kurumsal ve özel iç mekan tasarımları gibi konularda birçok tasarım ve uygulama projesi gerçekleştirdi. Gama Elektronik, Koleksiyon Mobilya, Dokap gibi firmalar için tasarım yaptı; yurtiçinde ve yurtdışında Hilton, Çırağan, Swiss Hotel gibi birçok kurum için iç mekan uygulamaları gerçekleştirdi.

Bir eğitimci olarak öğrencilerine çevresini bir tasarımcı gözüyle analiz etmelerini aşılayan, tasarımda kimsenin farketmediği detaylara dikkat çeken, çözümsüz gibi görünen sorunların pratik çözüm yollarını ustalıkla gösteren Güner Mutaf, üretkenliği, üstün yetenekleri ve zekasına karşın mütevazı kişiliğiyle tanınırdı. Olağanüstü mizah yeteneği ve hoşgörüsü ile öğrencilerinin ve meslektaşlarının gönüllerinde taht kurmuştu. Güner Mutaf hocamızın ailesine yakınlarına, arkadaşlarına ve öğrencilerine başsağlığı diler acılarını yürekten paylaşırız.

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Üyeleri

 


Son Güncelleme:
08/11/2022 - 21:38